Soma OSB’de Adım Adım Sona Yaklaşılıyor

Anasayfa / Soma OSB’de Adım Adım Sona Yaklaşılıyor

Soma OSB’de Adım Adım Sona Yaklaşılıyor16 Ocak 2023


Soma OSB’nin ilk aşamasından gelinen son aşamasına kadar bilgilendirmede bulunan Çetin, şu ifadelere yer verdi, “Soma Organize Sanayi Bölgesi yer tespiti kamulaştırma, imar planı jeolojik etüt sonucunda gerekli bürokratik işlemlerin de tamamlanmasıyla Soma OSB alt yapım işi 2021 yılı Mart ayında ihaleyi kazanan ilgili firmaya verilmiş olup çalışmalar devam etmektedir.    

FİRMALARIN BU YIL İÇİNDE TEMEL ATMASI BEKLENİYOR
Bu süreçte tanıtımlar ve bilgilendirmeler sonucunda Soma OSB arsa tahsisi işlemlerine başlanılmış ve kısa sürede 48 arsanın tamamı tahsis edilmiştir.
Arsa tahsisi yapılan firmalar önümüzdeki süreç ile ilgili bilgilendirilmiş olup bugüne kadar bütün firmalarımızın imar durumları çıkarılmış ve verilmiş olmakla beraber 3 firmamız yapı ruhsatı almıştır. Yapı ruhsatı alan firmalar 1. Be Müteahhitlik, 2. Çamlık Özel Sağlık 3. H. Yılmaz Tekstil.
Bu firmalarımızın 2023 yılı Nisan ayından itibaren temel atmaları beklenmektedir. Diğer firmalarımız yapı ruhsatı almak için proje çalışmaları devam etmektedir.
O. S. B bölgemizde arsa tahsisi yapılan firma sayısı 32 olup farklı alanlarda (Çam Sanayi, Maden Makinaları üretimi, Ambalaj malzemeleri üretimi, Tıbbi malzeme üretimi, Tekstil, Gıda, Hediyelik eşya, plastik vb, Elektrik Üretimi, Mobilya, kauçuk üretimi) üretim ve imalatı yapılacaktır.

4 BİN 320 KİŞİYE EKMEK KAPISI OLACAK
Bölgemize katkısı 4 bin 320 kişinin istihdamı olarak gözüksede yan kuruluş etkisiyle 6 bin kişinin istihdamı tahmin edilmektedir. Maden şehri olan Soma’nın sanayi alanında da ülkemize katkısı ve refah seviyesinde yaşam kalitesi sunması beklenmektedir. Yerin konumu İzmir-İstanbul otoyoluna, hızlı tren ağına, Çandarlı limanına ve İzmir-Çanakkale otoyoluna yakınlıkları, Soma OSB’yi daha da cazip kılmaktadır.

GENİŞLEME ALANI TALEBİ ONAYLANDI
Dolayısıyla yoğun talebin devam etmesi nedeniyle 02.07.2021 gününde yaptığımız müteşebbis heyet toplantısında gündeme genişleme alanı çalışması yapılması kararı alınmış bu konuda çalışmalarımız Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulmuş, 11.10.2022 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın önderliğinde ilgili kurumların temsilcileriyle Soma OSB’nin genişleme alanı talebi görüşülmüş ve onaylanmıştır. Gerekli çalışmaları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütmektedir. Süreç içersinde bölgemizde idari alan, okul, sosyal yaşam alanları, cami, lokanta, sağlık ocağı, itfaiye, OSB’mize ait lojisktik alanımız ve kafeterya vb yapılacaktır. Alt yapı firmalarımızdan Baylaz İnşaat San. ve Tic. LTD. ŞTİ’nin yükleniciliğini yaptığı altyapının pis su, temizsu, yağmursuyu, yolların koruyucu zemin tabaka işleri tamamlanmış olup, temel altı ve temel dolgu çalışmaları devam etmektedir. Yüzde 60’ı tamamlanmıştır. YG, AG ve ENH işini yüklenicisi Global İnşaat Enerji A.Ş. enerji nakil hattını, OSB içindeki ring dağıtım hattı, trafo ve köşklerini koymuş olup çalışmaları devam etmektedir. Yüzde 80’i tamamlanmıştır.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
AKSA Doğalgaz şirketi tarafından doğalgaz ana hattı 14.12.2022 de bölgemize gelmiş olup OSB içinde hat çalışmaları devam etmektedir. Normal şartlar altında en geç bütün altyapı işimiz 2023 Ağustos ayı içinde bitecektir.”